top of page

500 slov: Skúste to aj miliónkrát

Myslíte, že ste zlyhali? Blahoželám! S najväčšou pravdepodobnosťou, máte našliapnuté k víťazstvu. Ale iba ak vydržíte. Medzi víťazom a porazeným je len jeden jediný rozdiel – víťaz sa nikdy nevzdal. To už poznáme.


Asi to znie ako klišé a stokrát prefláknutá a patetická rada, ktorú ste už v živote isto aj vy dostali či niekomu dali. Nuž ale história, naše, ale aj cudzie životy nás učia, že tieto slová majú neodškriepiteľnú silu a pravdu.


Tých príbehov je množstvo. Nedá sa snáď spočítať, koľkokrát som počula, že J.K. Rowlingovú odmietlo až dvanásť vydavateľstiev. Ale vedeli ste, že Stephena Kinga s jeho prvou knihou odmietli dokonca až tridsaťkrát? Einstein, dnes považovaný za génia, do svojich štyroch rokov nerozprával. Prvá spoločnosť Walta Disneyho zbankrotovala a on skončil tak zle, že musel jesť psie žrádlo. Aj napriek tomu to skúsil zas! Bankrot zažil aj Henry Ford, a dokonca aj najslávnejší boyband všetkých čias – Beatles, bol na začiatku zatracovaný. Michaela Jordana vyhodili zo stredoškolského basketbalového tímu a Thomas Edison mal na konte viac ako 10 000 zlyhaní pri snahe uviesť na trh životaschopnú žiarovku. A množstvo ďalších! A prečo by ste nemohli byť ďalší na zozname práve vy?


Ak máte práve teraz chuť niečo vo svojom živote vzdať, ak máte pocit, že to nemá zmysel, že ste skúsili snáď všetko... mám pre vás len jednu otázku. Zamyslite sa, prosím, a plne si uvedomte ako sa teraz cítite. Pýtam sa: Myslíte si, že sa teraz cítite horšie, bezradnejšie alebo vyčerpanejšie ako Edison po svojom osemtisícpäťstosedemdesiatom druhom zlyhaní? Naozaj ste to aj vy skúsili už toľkokrát? Naozaj môžete bez výčitiek a klamstva sebe samému povedať, že už ste skúsili úplne všetko a že to teda vzdávate...? Naozaj?


Aj tí slávni vedci vedeli, že každá energia potrebuje mať svoj zdroj. Hovorí sa, že všetku silu musíte nájsť vždy len v sebe! Niekedy má však človek naozaj pocit, akoby umierajúc od smädu, už len škriabal nechtami na dne vyschnutej studne.


Nezdá sa aj vám, že je to obrovský tlak na človeka, ktorý má pocit, že to posledné, na čo ešte má energiu, je vzdať sa? Ja radím, osloboďte sa od niektorých moderných motivačných rád, ktoré vás len plnia neistotou.


Silu nakoniec budete musieť použiť vy, ale jej zdroj môžete hľadať aj vonku. Môže to byť niekto, kto vám fandí, alebo aj ten, kto sa vám smeje. Ten, kto vám naivne verí, ale aj ten, kto vám naopak neverí vôbec. Váš svetoznámy idol, ktorý ste nikdy osobne nestretli, ale aj niekto – zdanlivo obyčajný – pri kom sa každé ráno budíte. Nevzdávajte to! Pokračujte, aby ste BOLI ako niekto, alebo aby ste sa na niekoho ani len NEPODOBALI.


Skúšajte to toľkokrát, kým presvedčíte aj celý vesmír (nech si pod tým predstaví kto chce, čo chce), že sa nevzdáte a že neexistuje sila, ktorá by vás zastavila.

Aj ja pokračujem. O tom mojich 500slov je od začiatku. Aj keby som musela nájsť 500 rôznych spôsobov, ktorými vám povedať, že už nabudúce môžete vyhrať, ja neprestanem.

Skúsim to aj miliónkrát.

S láskou, Stela.

PS. Tú fotku som spravila asi 10 minút potom, ako mi z tlačiarne priniesli moju prvú knihu. :)Komentáře


bottom of page