top of page

Menej ako 500 slov: Kto by nechcel vrátiť čas?


ČAS. Z každej strany počúvame, že ho niekto nemá, že by ho potreboval viac, čo všetko by konečne robil, keby mal čas...


Niekto by povedal, že čas uteká nemilosrdne a bezohľadne vpred. Že na nikoho nečaká, nikomu nepomáha, je krutý a nekompromisný. Ale čas je hlavne spravodlivý. Je nepodplatiteľný a vždy hrá podľa pravidiel. Podľa tých, ktoré všetci veľmi presne poznáme. Od začiatku až do konca.


Ak sa aj zdá, že čas hrá proti nám, je to len našou chybou. My mu dávame do rúk zbrane tým, že ignorujeme a nerešpektujeme jeho zákony. Hodinové ručičky majú predsa povolený len jeden smer a ísť môžu len jednou rýchlosťou. Nepoznajú pred križovatkou STOP-ku a už vôbec nie spiatočku, ak sa nám podarí zablúdiť. Ani keby sme to potrebovali, ani keby sme sa modlili, ani keby sme prosili.


Nemilosrdná spravodlivosť času, ktorá je tu s nami od nepamäti a rozhodne nás všetkých prežije, tu nie je nato, aby nás strašila.

Akákoľvek definitíva a neohybnosť pravidiel pre nás síce môže byť desivá, ale nesie so sebou aj obrovské poznanie. Nemilosrdná spravodlivosť času a čas sám nás môžu učiť. Len či sme aj my ochotní učiť sa. Len či sme ochotní nezabúdať na chyby z minulosti a nenechať ich zapadnúť prachom bez poučenia. Len či sme ochotní žiť a prijímať s pokorou našu prítomnosť. DNES sa smiať, milovať a žiť najlepšie ako vieme. A do tretice, len či sme ochotní s nádejou v srdci a s dobrými úmyslami pozerať do našej budúcnosti.


Často sa stretávame aj so spojením „vrátiť čas“. Kto by to nechcel? Prežiť niečo ešte raz presne tak ako to už raz zažil? Alebo sa vrátiť, aby napravil svoje chyby? Vrátiť sa, aby niečo urobil, alebo naopak neurobil? Asi každý by našiel aspoň niečo z minulosti, čo by mohol urobiť lepšie, alebo inak, alebo vôbec... Ale to nie je možné! A v poslednom čase mám pocit, akoby na to ľudia zabúdali. Idú ako kombajny svojím životom, hnaní strachom, a pretože sa neobzerajú späť, zatiaľ nevidia, aká hlboká brázda po nich ostáva. Možno sa raz otočia, a bude im to ľúto. Možno sa raz otočíte a bude vám to ľúto. Bude však možné všetko napraviť?


NIE JE MOŽNÉ VRÁTIŤ ČAS! To, čo sa raz stalo, sa už neodstane!

Čo raz urobíte, už nebudete môcť vziať nikdy späť úplne a bez následkov.


Nemali by sme zabúdať na minulosť a s každým dnešným krokom by sme mali myslieť na budúcnosť. Myslime všetci na to, že žiadne slovo a žiadny skutok, ktorý teraz urobíme, neostane bez následkov. Keď budeme ignorovať chyby z minulosti, vrátia sa k nám ako bumerang.


Čas sa nedá vrátiť. Myslite na to s každým krokom, gestom a rozhodnutím, ktoré neovplyvní len vás. Nesúďte nikoho príliš rýchlo. Vážte slová a premýšľajte nad skutkami.


Aj keby to malo trvať veľmi dlho, čas je spravodlivý a nakoniec ukáže... pravdu... ale ani vtedy sa nebude dať vrátiť späť to, čo sme urobili, alebo povedali jeden druhému. Bez ohľadu nato, či na to budeme hrdí, alebo to oľutujeme.


S láskou, Stela.
Comments


bottom of page