top of page

Prepáčte, že nie som v šoku!


Milí priatelia.

Veľmi dlho som neprispela žiadnym novým článkom… Je za tým nielen stará dobrá prokrastinácia, ale sčasti aj moja „taktika“ sledovania. Zbierania dát, informácií, prehodnocovaní najrôznejších výpovedí očitých svedkov, audio či video nahrávok… A možno by bolo fajn, keby takú taktiku zvolili viacerí. Je totiž zjavné, že zase raz dostáva poriadne zabrať všeobecná prítomnosť triezveho, logického myslenia a rozumná selekcia hlavného, alternatívneho alebo splaškového prúdu informácií.


Veru, nie každý to vydržal, resp. väčšina, a teda mnohí sa už nechali strhnúť nejakou tou vlnou. Vlnou nenávisti, vlnou solidarity, vlnou mainstreamu, alebo absolútnou rebéliou protiprúdu… Jediná vlna, ktorá je zjavne na ústupe, je momentálne tá kovidová. Skôr by som však povedala, že tak ako pri každom vlnobití, sa teraz len zmenila na spodný prúd (ktorý má tiež svoju ohromnú silu) a nebude to tak dlho trvať, kým sa opäť prederie na povrch a udrie takou silou, že zmätie snáď aj posledné zvyšky zdravého rozumu. Ale nechajme sa prekvapiť, ktohovie, čo bude do jesene?


Ani pri kovide som nemala veľmi veľkú potrebu hlásať každý deň do sveta môj názor. Nepotrebovala som neustále zdieľať články, reportáže, overené fakty a už vôbec nikdy som nemala potrebu sa nejakým spôsobom zapájať do anti-sociálno-sieťových debát pod rôznymi príspevkami. Párkrát sa však stalo, že už aj mne odvalilo dekel a aj mňa premohla tá ľudská slabosť a potreba podeliť sa o svoje pocity, „vyliať si srdce“ a úplne zbytočne a nič neriešiac si vykričať svoj hnev na „sociálnu“ platformu. A od momentu, kedy kovid vystriedala nová téma, som tú potrebu ešte nemala, ale tým dňom je koniec.


Všimla som si, že sa tu rozmohla taká nová „móda“. Ak sa niekto ide akokoľvek, aj keď len okrajovo, vyjadriť k dianiu na Ukrajine, minimálne trikrát predtým povie, že nesúhlasí s vojnou, nesúhlasí s tým že umierajú nevinní, vojna je zlá,… a podobne. Ja to na jednej strane chápem, a samozrejme, sa pridávam. Na druhej strane však musím povedať, že mi to príde absolútne absurdné, že také niečo vôbec musí odznieť. Kam sme sa to dostali? To sa naozaj musíme pred každou vetou obhajovať? Nemalo by to byť úplne prirodzené? Predsa nikto normálny si nemôže priať, aby niekto nevinní trpel! Ani u nás, ani na Ukrajine, ani v nijakom inom absurdistane na svete. ANI JA S TÝM NESÚHLASÍM. Jedným dychom však musím dodať, že či sa to niekomu páči, alebo nie, ak otočíte mincu, pravdepodobne tam bude jej druhá strana a ak niekoho s láskou objímete, alebo mu vylepíte facku, asi bude nasledovať nejaká reakcia. To len na margo.


Ja sa v žiadnom prípade nejdem púšťať do nejakých hodnotení toho, čo sa deje, dialo, bude diať na Ukrajine či v Rusku, či vo svete. Nejdem sa vyjadrovať k tomu, kto má pravdu, kto si čo zaslúžil, či si niekto koledoval, kto je agresor a kto sa len bráni, či sú opodstatnené sankcie alebo požiadavky, či treba niekomu posielať zbrane, či treba vypnúť kúrenie, predať auto, nakúpiť zlato, alebo si rovno zbaliť kufre a utiecť na Zanzibar, kým sa to ešte dá… Na tieto otázky, nech si hľadá odpovede každý sám. Nikdy by som sa asi nevyjadrila k ničomu, čo sa týka Ukrajiny, ale nejakou nešťastnou náhodou som si vypočula jednu televíznu reportáž, ktorá ma asi mala šokovať!!! Teraz vám ju priblížim a niektorí z vás prežijú šok, ale určite nie všetci. (A ja myslím, že presne viem, ktorí.)


Reportáž bola o tom, že niekde na východe Slovenska, sa na dverách nejakej miestnej samošky objavil odkaz, že utečenci majú dnu vstup zakázaný. Hmm.. Takže! Ja nejdem hodnotiť, či je to dobré, zlé, kruté, rasistické, šovinistické, alebo správne (to by mal každý vedieť sám!!! (že nie je!!!))… Ja sa len pýtam a sucho konštatujem. Tá otázka znie: Prečo to v tej reportáži zahlásili ako nejakú prevratnú novinku? Prečo to zahlásili ako nemorálne a diskriminačné a odsúdeniahodné? A hlavne, ja fakt nerozumiem, prečo by ma to malo šokovať! Veď predsa (a teraz príde to suché konštatovanie) nebolo to ani tak dávno, čo do obchodov nechceli pustiť ani mňa!!! A to som Slovenka, zdravá, platiaca dane aj poistky a napriek tomu, do každej druhej prevádzky ma nepustila SBS! Nemohla som ísť do divadla, kina či hotela… a nikomu to nevadilo!!! Nikto sa nepohoršoval, a ak, tak jedine nad tým, že mne to nepríde normálne.


Ja som bola šokovaná vtedy! A nielen z toho, že je také niečo vôbec možné, ale hlavne z toho laxného prístupu všetkých tých, ktorí takéto praktiky tolerovali či im dokonca tlieskali. Takže nie, milí priatelia, nie som šokovaná z toho, že obchody nie sú pre každého, a vy ostatní, vám prajem dobré ráno!


Rútime sa plnou parou do pekla a možností prehodiť výhybku a zmeniť smer, je zdá sa čoraz menej… Ak nám ešte vôbec nejaké ostali.

P.S. Ak by to niekto nepochopil, toto nie je o Ukrajine!

Comments


bottom of page