top of page

Mojich prvých 500 slov

Pamätá si niekto z vás scénu z Hriešneho tanca, v ktorej otec predstavuje svoju Bejby majiteľovi hotela so slovami: "Maxi, naše Bejby změní svět..."? Keď som to videla prvýkrát, bola som úplné decko, ale pamätám si, ako som si pomyslela: Waw, to by som chcela aj ja... Zmeniť svet...

Dnes mám pre vás len krátky úvod... Poďakovanie a predstavenie toho, o čom mojich Menej ako 500 slov bude.


Bude to o vás a bude to aj o mne. Bude to o našom svete, o ich svete aj o tom svete, ktorý máme všetci spoločný. Bude to o živote, ktorý milujeme, o dňoch, ktoré preklíname aj o tých, na ktoré by sme najradšej zabudli. O spomienkach, ktoré nám v pamäti nikdy nevyblednú a o momentoch, ktoré by sme dnes najradšej zmenili... Čo vám teraz prebehlo mysľou?

Chceli ste aj vy niekedy zmeniť svet?


Ja už som prešla fázou dezilúzie, po ktorej som uverila, že moje detské sny, o tom ako zmením svet, boli naivné a nesplniteľné. Vtedy som uverila, že je to len márna snaha, strata môjho drahocenného času a zbytočné a boľavé jazvy na duši, ktoré v tomto nerovnom boji utŕžim. Tak načo vlastne?


A postupne ten desivý svet, ktorý som ako malé dievča chcela zmeniť, nakoniec zmenil mňa. Svet, ktorý bol plný protikladov, symbolov a inotajov, ktoré som nevedela rozlúštiť. Doslova každý deň mi dával nové hádanky, ktoré boli stále ťažšie a ťažšie a tresty za nesprávne odpovede boli stále tvrdšie a tvrdšie.


Jedného dňa som sa nakoniec vzdala a uverila som, že to nedokážem... Myslela som si, že nie je a nikdy nebude možné zmeniť svet. Zažili ste aj vy niečo podobné?

Dnes však viem, že sa to dá. Ja si to nemyslím... som o tom presvedčená! Pretože veci, ktoré sa niekedy javia ako nemožné, sú v skutočnosti nemožné len zriedka. Verte mi! Pýtate sa, ako sa dá zmeniť svet? Nie je nič jednoduchšie. Predsa svet, v ktorom ráno počkáte na suseda s výťahom, v ktorom sa usmejete na predavačku, alebo svet, v ktorom odpustíte niekomu staré hriechy, bude už navždy iný. Náš veľký spoločný svet vyzerá ako neuchopiteľný kolos, z ktorého ide strach. V skutočnosti sú to však iba miliardy malých ľudských svetov, ktoré sa dajú zmeniť jediným gestom, jediným skutkom, či jediným slovom. Ja som začala meniť veci v tom mojom svete. A je to tvrdá drina. Snažiť sa byť každý deň tou najlepšou verziou seba samej, je ten najväčší záväzok a najťažšia práca, do akej som sa pustila. Držím palce každému, kto sa do nej pustí tiež.


P.S. Nezabúdajte na to, že aj keď to neviete, počet ľudí, ktorých ste sa za celý život „dotkli“, je obrovský! Nikdy v živote nebudete schopní spočítať, v koľkých srdciach a mysliach druhých ste zanechali svoju stopu. Koľkým ste pomohli, koľkých ste inšpirovali a povzbudili, koľkí vás obdivovali a koľkí vás ľúbili. Ak teraz aj máte v hlave nejaké číslo, pridajte na jeho koniec ešte minimálne tri nuly... pretože tak to je!

S láskou, Stela


Zaregistrujte svoj mail a každý týždeň Vám pošlem mojich "Menej ako 500 slov".
Comments


bottom of page