top of page

Ďakujem VÁM, že liečite JAR

Moji milí priatelia, ďakujem, že ste mi splnili sen.
17.3. 2024 sa v Bratislavskej Rači, v príjemnom pube LOZANO uskutočnil krst mojej štvrtej knihy s názvom Keď ochorela JAR. Keď som túto akciu začala plánovať, ani vo sne by mi nenapadlo, aký prenádherný večer to bude. Rada by som Vám v tomto článku napísala, koľko zázrakov a zdanlivých nezdarov a náhod viedlo až k tomu, že dnes stovky z vás majú doma túto útlu knižočku, plnú silných spomienok.


16.8.2023 – Vaša kampaň je žiaľ zamietnutá

Všetko sa to začalo ešte v lete minulého roku. Napísala som Slovenskú baladu a prvýkrát v živote som si pomyslela, že by som nemusela všetko hradiť sama, ale snáď by moju tvorbu niekto podporil. Zamierila som teda na platformu, kde by to vraj mohlo byť možné, ale nebolo. Teda nebolo len pre mňa, keďže slovenská téma zriaďovateľov danej platformy evidentne inšpirovala k tomu, aby si ma prelustrovali, a veruže aj našli, čo hľadali. Keďže moja tvorba bola prezentovaná v rádiu InfoVojna a je aj predávaná v ich e-shope – celá JA som bola označená za konšpiračnú a nie je preto možné schváliť moju kampaň. Čo na tom, že zbiera na Košický pride tam fičala vo veľkom.


Nevadí. Vtedy som bola ešte viac motivovaná a rozhodla som sa Slovenskú baladu venovať práve alternatíve a všetkým ľudom, ktorí vydržali byť ľuďmi. A nielen to. Už vtedy som vedela, že to bude iba prvá časť mojej pocty a poďakovania. Tým pokračovaním je práve kniha Keď ochorela JAR. Kým Slovenská balada bola zameraná na slovenskú ľudovú a tradičnú nôtu, druhá kniha bola o tom, čo sa dialo v uliciach.


Krst, ktorému by som rada venovala tento článok som začala plánovať ešte v novembri a dnes som šťastná prešťastná, že môžem ďakovať za množstvo zázrakov, ktoré viedli až k nášmu prekrásnemu večeru a uvítaniu knihy do života.
Krstní rodičia

Keď som rozmýšľala, koho by som chcela za krstných rodičov, vlastne som ani nerozmýšľala. Hneď som vedela, že moje kroky povedú k Norovi Lichtnerovi a moje zbožné priania budem vysielať smerom k Martine Šimkovičovej. Noro, je jeden výnimočný človek! Nemôžem hovoriť za všetkých, ale ku mne sa vždy zachoval mimoriadne ľudsky, aj vtedy, keď sme sa ešte veľmi dobre ani nepoznali.


Poprosila som ho o stretnutie ešte vo februári s tým, že niečo by som potrebovala, ale nepovedala som čo. Súhlasil bez otázok a keď som na neho vybalila moju prosbu, nezaváhal. Možno si to v sebe preberal neskôr, ale vtedy bol ochotný nielen knihu pokrstiť, ale mi aj pomôcť s reláciou u nich... Bola som nadšená a poctená, hoci som vedela, že toto bol asi ten jednoduchší krok, resp. jednoduchší krstný rodič. Noro, ĎAKUJEM!

Keďže ja si nedávam žiadne obmedzenia, vôbec som sa nezamýšľala nad tým, že som si vymyslela, že mi knihu pokrstí aj ministerka kultúry SR. Človek, ktorého diár je asi taký plný povinností ako moja hlava plná snov a plánov. Bolo to náročnejšie, trvalo to dlhšie, ale ja som tak veľmi verila, že sa stane zázrak, až sa stal. Martinka mi odpísala, že z niekoľkých termínov jej teda vyhovuje najviac ten, ktorý som preferovala aj ja a bolo to. 17.3. 2024 od 16:00 to celé vypukne... už len pripraviť program, pozvať hostí a zabezpečiť asi milión ďalších povinností... ale prvý – obrovský zázrak som mala na konte! Týmto ďakujem našej pani ministerke, že počas celej našej komunikácie sa správala ku mne s ľudskosťou, rešpektom, že bola naozaj ochotná prísť, strávila s nami večer, ktorý verím, bol aj pre ňu príjemný.


Ďakujem!


Dodnes skoro neverím, že to nakoniec celé klaplo a že skutočne mám takúto krásnu spomienku a že moja kniha dostala takých úžasných krstných rodičov.Čuňovský kŕdeľ

Ďalší zázrak je spojený s programom. Vmyslela som si, že tam chcem niečo krásne ľudové, keďže aj kniha je pokračovaním krásnej ľudovej slovenskej balady. Detský súbor...? žeby? Recitovať? Spievať? Nuž, ale vedela som, že to musí byť súbor „naladený“ na mojich krstných rodičov = otrasný obraz doby! Ale bola to realita. Tušila som, že by to mohol byť problém.


Spomenula som si však, že to, že na Mikuláša predsa nejaké deti v NR SR boli a že to by mohla byť cesta, ktorou ísť. Začala som teda pátrať a dopátrala som sa až k detskému súboru s názvom Čuňovský kŕdeľ a k telefónnemu číslo na pani Máriu Strakovú. Volám s malou dušičkou, vôbec neviem, čo poviem, ale nechávam to jednoducho na moje srdce a slová. Nebudem to veľmi rozpisovať, poviem len, že celá komunikácia a spolupráca s pani Majkou je pre mňa ďalším veľkým zázrakom. Ďakujem za jej úžasnú prácu, za jej prístup a neuveriteľnú a nezištnú pomoc. Spolu sme vyskladali číslo, ktoré ste na krste nakoniec videli tak, aby bolo nenáročné pre deti, ale aj aby bolo krásnym spestrením programu. A to rozhodne bolo – ja som plakala už na generálke.
Pán Ondrej

Ďalší obrovský a pre mňa absolútne nepochopiteľný zázrak bol pán Ondrej – teda pán, ktorý sprevádzal tie milé krásne deti počas ich piesne. Totižto pán, ktorý patrí k súboru, sa nemohol v daný deň zúčastniť. Nielen to! Nijako sa nám nedarilo nájsť náhradu, hoci som už zapojila snáď všetko a všetkých... až sa zrazu stal zázrak. Keďže knižka sa už v prepredaji predávala, niektorí čitatelia ju mali doma už pred krstom. Jedného dňa sa na mojom FB medzi komentármi objavilo poďakovanie s fotkou, kde boli všetky tri moje básničkové knižky. Niekedy sa zo zvedavosti pozriem na profilovku a teraz som to urobila a tam – pán v kroji a s heligónkou. Srdce mi poskočilo. Takže... normálny človek by to asi neskúsil, ale ja som všetko len nie normálna, a tak som mu jednoducho napísala a pozvala som ho na krst, a tiež som ho poprosila, či by deti nesprevádzal tú jednu pesničku.


Poslala som správu a prosila som vesmír o ďalší zázrak... a ten sa stal. Na druhej strane bol neuveriteľne úžasný pán, ktorý bol taký milý, zlatý a ochotný, že to tu ani neviem napísať. Sľúbil, že príde, hoci práve v ten večer mal namierené do práce do Talianska. Pred krstom mi posielal videá ako cvičil pri pozeraní a počúvaní tých detí z videa, ktoré som mu poslala... neskutočné. Viem, lebo mi to hovoril, že mal trošku trému, ale nakoniec prišiel, obliekol si kroj a nielenže robil atmosféru ešte pred programom, ale tú pieseň spolu s deťmi dali na jednotku! Neuveriteľný zázrak! Ďakujem Ondrej!Moji vzácni hostia

Keďže táto kniha, a teda aj celý večer mali byť poďakovaním a poctou aj pre celú alternatívnu scénu, rozhodla som sa pozvať čo najviac jej predstaviteľov. Viete, to boli ľudia, ktorých som ja nepoznala a ani oni nepoznali mňa. Napriek tomu som rozoslala pozvánky a verila som v ďalší zázrak. A zase sa stal, pretože prišlo naozaj neskutočné množstvo ľudí. Prišli aj tí, ktorých som nečakala, prišli aj tí, ktorí najprv nemohli. A nielen to. Prišli a hoci ma nepoznali, po programe si odniesli knižku a podpis, a dokonca mi povedali ako veľmi sa im program páčil, že aj slzu pustili a že sú radi, že sú tam. Ja som bola dojatá, nadšená a poctená... a aj dnes, keď pozerám na tie spoločné fotky, mám slzy v očiach.

Vy – moji čitatelia a množstvo ďalších zázrakov

Ďalší zázrak bol váš neskutočný záujem po piatkovej relácii na InfoVojne. Ďakujem vám všetkým, že ste ocenili nielen moje srdce a slová, optimizmus a nadšenie, ktoré sa snažím dávať do všetkého čo robím, ale najmä ako ste ocenili ukážku z knihy a vôbec celú moju básnickú tvorbu. Ďakujem, že dokážete povedať, že sa vám niečo páči, že dokážete oceniť umenie a aj niečo také, ako je poézia, čo mnoho ľudí považuje za prežitok... Veru, nie je. Akurát nie je poézia ako poézia.
Chcela by som poďakovať aj všetkým ostatným, ktorí mi akokoľvek pomohli a počas večera ma podporili. Extra poďakovanie patrí Janke Januliene Budinskej, ktorá pre mňa aj pre vás vytvorila vzácne darčeky, Jarinkovi, Palimu, Matúškovi Ježovi za pomoc s videom, Zuzke a Miškovi, skvelým fotografom Vladkovi OndrejičkoviRobkovi Pažitnému, mojim úžasným krásnym hosteskám – Katke, Zuzke a Saskii, skvelému personálu aj majiteľom pubu Lozano, mojim priateľom, ktorí ma prišli podporiť a samozrejme, mojej úžasnej rodine, najmä mojej mame, ktorá vždy, za každých okolností podporuje všetky moje sny a nápady.Ďakujem, už teraz mám v hlave plány na krst novej knihy...

Bình luận


bottom of page